Choinka żywa czy sztuczna?

Każdego roku wielu z nas zadaje sobie przed świętami pytanie czy kupić choinkę żywą czy sztuczną. Każda opcja ma swoje plusy i minusy. Dzięki artykułowi Wasz wybór będzie świadomy i pozbawiony błędów wynikających z emocji. Dowiedz się dlaczego tego roku zdecydowałam się na sztuczną choinkę.

Plusy i minusy choinki żywej.

Plusy choinki żywej:
Żywa choinka to tradycja, piękny zapach, naturalny wygląd, niska cena. Możemy każdego roku wydać ok 30 – 50 zł i cieszyć się wigilijnym drzewkiem. Mieszkańcy wsi mogą wyciąć własną choinkę posadzoną koło domu i mieć ją dosłownie za darmo! Piękny zapach i nietuzinkowy wygląd to z pewnością największe zalety żywego drzewka w domu. Poznaj też wady.

Wady żywej choinki.
Żywa choinka to przede wszystkim brak trwałości i brudzenie w całym domu. Z pewnością znasz problem zamiatania igliwia z podłogi. Nie wskazane jest trzymanie jej w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym oraz blisko kaloryfera lub kominka. Tak więc odpada nam wiele eksponowanych i ustawnych miejsc. Żywe choinki są często przebrane i ciężko trafić na ładne i gęste drzewko. Pozornie tanie drzewko, z biegiem lat może wygenerować większe koszta niż jednorazowy zakup sztucznej choinki. Żywa choinka w doniczce nie przeżywała w ciepłym pomieszczeniu. Sprzedawcy oszukuję i wciskają doniczkowe choinki z uciętym systemem korzeniowym.

Plusy i minusy choinki sztucznej.

Plusy sztucznej choinki.
Jeśli zdecydujesz się na sztuczną choinkę, dokonasz jednego zakupu na minimum kilkanaście i więcej lat. Podczas każdych świąt o 1 problem z zakupem będzie mniej :). Wybierając sztuczne drzewko masz bardzo duży wybór między: świerkiem, sosną oraz jodłą. Tego typu drzewka są gęste i okazałe. Sztuczna choinka nie brudzi podłogi, minimalnie może się złuszczać sztuczny śnieg. Jeśli już jesteśmy przy sztucznym śniegu, to na sztucznej choince wygląda on mega realistycznie. Dla osób ceniących środowisko naturalne koronnym argumentem może być fakt, że nie przyczynia się do wycinania lasów.

Wady sztucznej choinki.
Niewątpliwie największą wadą sztucznego drzewka jest cena. Co prawda małą i niezbyt ładną choinkę dostaniesz w cenie porównywalnej do żywej choinki, ale za piękny egzemplarz potrzebujesz wydać ponad 200 zł czyli 10 krotnie więcej niż za żywą choinkę. Ostatnią wadą jaką zauważam, to problem z miejscem na przechowywanie oraz dłuższe ubieranie. Każdą gałązkę trzeba przecież ładnie rozprostować, by drzewko wyglądało na gęste.

Podsumowanie. Wybrałam choinkę sztuczną.

Wybrałam tego roku sztuczną choinkę. Głównym powodem było nie brudzenie podłogi. Miałam już dość ciągłego sprzątania igliwia w okresie świąteczno-noworocznym. Mam nadzieję, że w najbliższych latach nie będę miała pokusy powrotu do żywego drzewka 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *