Rękawiczki i buty do morsowania.

Zima to doskonały czas dla morsów, czyli miłośników kąpieli w lodowatej wodzie. Potrzebne Wam będą neoprenowe rękawiczki i buty do morsowania. Dowiedz się dlaczego warto morsować i co każdy mors powinien posiadać w swojej garderobie.

Czym jest morsowanie i na czym polega?

Morsowanie czyli kąpaniem się w zimnej wodzie, postrzegane jest jako ekstremalny sport. Jedyną ochroną ciała są buty, rękawiczki, strój kąpielowy oraz czapka. Morsowanie daje wiele korzyści, pod warunkiem, że nie cierpisz na schorzenia kardiologiczne. Za pierwszym razem morsowanie może okazać się trudne i nie przyjemne, ale kolejne wejścia do lodowatej wody sprawiają, że ciało przyzwyczaja się do zimna.


Zimne kąpiele hartują ciało i niosą lecznicze działania. Morsowanie można porównać do krioterapii. Krew dochodzi głębiej i poprawia krążenie i lepsze ukrwienie skóry. Następuje szybsza regeneracja organizmu. Morsowanie zapobiega problemom dermatologicznym i alergicznym. Osoby kąpiące się w zimnej wodzie nie mają problemów z cellulitem i gromadzeniem zbitej tkanki tłuszczowej. Organizm szybciej pozbywa się toksyn. Morsowanie zalecane jest także osobom z problemami stawowymi. Lodowate kąpiele zmniejszają bóle stawów, regeneruję kości oraz stawy.
Podczas jednego sezonu mors potrafi spalić około 5kg nadwagi! Dzieje się tak dlatego, że morsowanie przyspiesza metabolizm. Ponadto organizm spala duże ilości tłuszczu na ogrzanie wychłodzonego ciała.

Strój do morsowania.

Bardzo ważną sprawą przy morsowaniu jest odpowiedni strój. Podczas wchodzenia do lodowatej wody należy mieć buty, rękawiczki, czapkę oraz strój kąpielowy. Najlepszym materiałem dostępnym obecnie na rynku jest neopren.

Budowa butów do morsowania.

Buty do morsowania wykonane są z neoprenu, dzięki temu posiadają właściwości termoizolacyjne oraz wodoodporne. Zapewniają oddychalność dla skóry przy jednoczesnej, długotrwałej ochronie przed lodowatą wodą. Specjalna budowa antypoślizgowej podeszwy zapewnia bezpieczne poruszanie się po brzegu rzek, jezior lub morza. Buty dla morsów różnią się długością i konstrukcją. Na rynku dostępne są zarówno modele dla mężczyzn, kobiet jak i dzieci.

Według morsów buty neoprenowe dają duży komfort podczas uprawiania zimowego sportu. Oprócz wspomnianego zabezpieczenia termicznego, chronią przede wszystkim przed niebezpiecznymi przedmiotami w wodzie, którymi mogą być: puszki, pobite butelki.

Pianka neoprenowa

Pianka neoprenowa, z której wykonane są buty do morsowania, jest elastycznym materiałem o szczególnych właściwościach termicznych. Z pianki oprócz butów wykonuje się także skarpety neoprenowe o różnej grubości. Kolejnym elementem z garderoby morsa są rękawiczki neoprenowe.

O czym warto pamiętać podczas morsowania?

Przed wejściem do zimnej wody należy przeprowadzić solidną rozgrzewkę. Pamiętaj by nie ćwiczyć do poczucia gorąca. Najtrudniejszą chwilą wbrew pozorom jest wyjście z wody. To właśnie wtedy można się przeziębić. Przygotuj sobie termos z ciepła herbatą oraz ciepły strój do ubrania i chroń się do wiatru.

Przeciwwskazania do morowania.

Jak już wspomniałam na wstępie głównym przeciwwskazaniem do morsowania są problemy kardiologiczne. Jeśli chcesz zacząć przygodę z morsowaniem, zaczerpnij opinii lekarza. Fachowiec zbada czy nie masz chorób serca, nadciśnienia tętniczego oraz pozostałych chorób naczyniowych. Poza problemami sercowymi nie ma innych przeciwwskazań do kąpieli w lodowatej wodzie. Czy dzieci mogą morsować? Zdania lekarzy na ten temat są podzielone. Jedno jest pewne, dziecko powinno mieć skończone 3 lata. Pamiętaj, że dzieci inaczej odczuwają temperaturę i mogą przeholować z przebywaniem w zimnej wodzie. Dzieci maja także mniejszą odporność i szybciej przeziębiają się po wyjściu z wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *